›
›
›
Olivaer Zeitung nr 218 z 17. 09. 1920 roku. ›
|
Fritz Twistel, Herbert Creutzburg
Te słowa poety Heinricha Heinego przyszły mi na myśl, gdy przeczytałem uwagi dziwnego humanitarysty Otto S. w nr Olivaer Zeitung. Cóż za ogrom nieznajomości praw przywódcy społeczności (którego w jego wyobrażeniu posiada władzę indyjskiego księcia z „Księgi tysiąca i jednej nocy”), jaki brak zrozumienia dla rozpaczliwie gorzkiej kwestii eliminacji bezrobocia, co za ogrom nienawiśći do siły roboczej. Z tego listu strata wynika, że w przypadku osób najbardziej dotkniętych trudnościami pozostaje jedynie odpowiedni cynizm.
Szersze omówienie wypowiedzi pana Otto S. byłoby zbyt wielkim zaszczytem dla nich. Jeżeli chciał udokumentować swoją nieumiejętność oceny ważnych kwestii ekonomicznych, cel ten osiągnął całkowicie.
Artykuł burmistrza Twistela świadczy o wielkim zrozumieniu dla rozpaczliwej sytuacji "Voltów", a jego praktyczne sugestie dotyczące rozwiązania problemu bezrobocia, w szczególności, będą mogły w zasadniczy sposób podkreślić wszyscy, którzy uczciwie szukają wyjścia z gorzkich trudności gospodarczych.
Jest to tym bardziej naganne, gdy ograniczeni narzekacze próbują dyskredytować tak hojne propozycje i wykorzystywać je jako okazję do wyrażenia swojej przemożnej nienawiści wobec robotników. Ludzie tego pokroju tu i ówdzie wzbudzają nienawiść i podważają wzajemne zaufanie, które jest niezbędne do skutecznej wspólnej pracy na rzecz budowy gospodarki.
Bruno Ewert, Oliwa ().
| |
|