Start  ›  Biblioteczka oliwska  ›  Wycinki  ›  Oliwskie ZOO - w X lecie jego powstania  ›

Zbiory Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej

Jantarowe Szlaki - Gdańsk, lipiec-sierpień 1964



Mgr inż. Michał Massalski

OLIWSKIE ZOO - W X LECIE JEGO POWSTANIA

Jeżeli drogi czytelniku liczysz na to, że zwiedzając oliwskie Z00 zobaczysz w nim wielką ilość zwierząt, że podziwiać będziesz jakieś bardzo nowoczesne budynki i urządzenia hodowlane, że chodzić będziesz po asfaltowych, drogach a elektryczne wyciągarki wynosić cię będą na szczyty oliwskich wzgórz - to będziesz srodze zawiedziony.

Ale jeżeli jesteś wrażliwy na piękno przyrody, jeżeli zadziwia cię i pociąga fantastyczny świat zwierząt, jeżeli szukasz wytchnienia i odpoczynku po trudach i kłopotach dnia codziennego, jeżeli umiesz ocenić trud i pracę ludzką, a zwłaszcza jeśli chcesz mieć satysfakcję, że zwiedziłeś jeden z najpiękniejszych i najciekawszych obiektów przyrodniczych Wybrzeża - to warto i trzeba zwiedzić oliwskie ZOO.

Bogata rzeźba terenu, duże zróżnicowanie poziomów, przepiękna szata roślinna, stawy, stawki i strumyki czynią z oliwskiego Ogrodu obiekt o wyjątkowych walorach przyrodniczych i turystycznych.

Inicjatorami tego pięknego i jedynego w swoim rodzaju Ogrodu byli znani na Wybrzeża działacze społeczni i przyjaciele zwierząt. Już w roku 1947 rzucili oni hasło budowy ZOO na Wybrzeżu poświęcając popularyzacji tego hasła wiele lat starań, trudów i zabiegów.

Doceniając znaczenie inicjatywy społecznej oraz rolę i zadania ogrodów zoologicznych władze terenowe przeznaczyły na budowę oliwskiego Z00 teren parkowo-leśny o powierzchni 100 ha położony w Oliwie przy ul. Spacerowej w rejonie Doliny Krzaczastego Młyna.

Kapitałem wyjściowym Ogrodu, obok kilkunastu zwierząt krajowych, niedużej ilości ptaków i kilku małp był zapał, entuzjazm i poświęcenie garstki pierwszych pracowników ZOO, a przede wszystkim ogromna życzliwość i sympatia społeczeństwa Wybrzeża do Ogrodu i jego potrzeb.

Zwiedzając Ogród Zoologiczny w Oliwie oraz patrząc na jego stały i dynamiczny rozwój trzeba pamiętać, że wszystkie istniejące w nim urządzenia hodowlane, a więc prowizoryczne domki, klatki, baseny, wybieg itd. wykonane zostały sposobem gospodarczym przy pomocy młodzieży szkolnej i akademickiej, wojska, zakładów pracy, szkół i instytucji.

Dziś po 10 latach swojego istnienia oliwskie Z00 poszczycić się może pokaźnym dorobkiem w postaci 300 zwierząt okazowych reprezentujących ponad 100 gatunków i pochodzących niemal ze wszystkich kontynentów świata. I tak faunę Australii reprezentują kangury Benetta doskonale rozmnażające się w oliwskim Z00.

Te osobliwe zwierzęta zawsze budzą duże zainteresowanie zwiedzających. Faunę Ameryk Środkowej i Południowej reprezentują między innymi guanako, maleńkie, uistiti pospolite w Brazylii kapucynki, krwiożercze puny, największe ze wszystkich żyjących dziś na świecie gryzoni kapibary, nieliczne już dziś pancerniki, kaczki piżmowe, tukany wyróżniające się olbrzymimi dziobami, niesłychanie barwne papugi i skunko amerykański zwany śmierdzielem. Jest on wyposażony w niesłychanie złośliwą broń w postaci zdolności do wydzielania cieczy o tak straszliwym odorze, że Żaden zapach na świecie nie może dorównać jej sile i intensywności.

Przedstawicielem gadów Ameryki Północnej jest młody wąż boa dusiciel.

Faunę Afryki reprezentują tak piękne i atrakcyjne zwierzęta Jak lwy, zebry, dromadery, antylopy, eleganckie i wysmukłe koczkodany odznaczające się jaskrawo - czerwoną barwą pośladków pawiany, przepiękne żurawie koroniaste i pelikany. Na szczególne wyróżnienie spośród małp oliwskiego ZOO zasługuje demoniczny Mandryl elegant o cynobrowo-czerwonym nosie i chabrowo-niebieskich policzkach.

Zwierzęta Azji gorącej reprezentuje duma oliwskiego ZOO-słoń indyjski "Bonza". Słonie indyjskie są wprawdzie nieco mniejsze od afrykańskich, ale i tak ich waga dochodzi do 4.000 kg. a wzrost do 3 m. Słonica, "Bonza" liczy sobie 6 lat i waży około 2.000. kg.

Faunę Azji uzupełniają m. in. zawsze ruchliwe i interesujące małpy rezusy i makaki, niedźwiedzie tybetańskie, wielbłądy dwugarbowe, mangusty mungo słynące z walk z jadowitymi wężami i wiele innych.

Z Ameryki Północnej pochodzą potężne bizony oraz szopy pracze.

Stosunkowo duży i bogaty jest zestaw zwierząt krajowych i europejskich. Obok dzików, wilków, jeleni, danieli, saren, szczególnym powodem do dumy oliwskiego ZOO są żubry.

W ciągu ostatnich 7 lat w oliwskim Z00 urodziły się i zostały odchowane 4 żubry co jest jak wiadomo poważnym osiągnięciem hodowlanym.

Faunę strefy polarnej i północnej reprezen tują otrzymane niedawno białe niedźwiedzie, renifery oraz pingwiny Humboldta.

Ssaki morskie są reprezentowane przez foki właściwe i lwy morskie.

Niemal połowa ssaków i ptaków oliwskiego Z00 pochodzi z własnych przychówków.

Warto przy tej okazji podkreślić, te rozmnażanie się zwierząt w ogrodach zoologicznych jest najczulszym i najlepszym sprawdzianem poziomu hodowlanego danego ogrodu.

Duży udział w kompletowaniu zwierząt oliwskiego ZOO mają marynarze. Dostarczyli oni ogrodowi wiele cennych i atrakcyjnych okazów.

Dla przykładu wystarczy wymienić chociażby załogę statku m/s "Kiliński", która w roku 1955 przywiązała w darze dla oliwskiego ZOO z Wietnamu 5 metrowego węża pytona. Wąż ten żyje w ogrodzie do dnia dzisiejszego i stanowi prawdziwą atrakcję oliwskiego ZOO.

Dwa i pół miliona osób, które dotychczas zwiedziły oliwskie ZOO świadczy najlepiej o roli jaką placówka ta odgrywa w popularyzacji wśród najszerszych warstw społeczeństwa.










Początek strony.