Start  ›  Cmentarze Oliwskie  ›  Maciej Kilarski  ›

MACIEJ  KILARSKI

Maciej Kilarski, człowiek otoczony legendą w świecie konserwatorów zabytków, zmarł w październiku 2003 r. Od końca lat 50 Kilarski związany był z zamkiem w Malborku. Zaczynał od segregowania zabytkowych detali wybieranych z gruzów, potem prowadził badania architektoniczne zamku i stworzył koncepcję jego odbudowy: dawał wytyczne, co należy odbudować i jak - mówi Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego.
Kilarski był tam kustoszem. Każdego ranka przez 32 lata dojeżdżał do pracy pociągiem ze swego domu w Oliwie. - Był człowiekiem przedwojennym, w najlepszym znaczeniu tego słowa: ze względu na ogromną kulturę bycia, gruntowne wykształcenie i całkowity brak zainteresowania sprawami materialnymi. Nie liczył godzin pracy, jakie poświęcał jakiemuś problemowi: był pasjonatem swojego zawodu - wspomina Mierzwiński.

[Pracownia w Malborku]

Umarł w 81. roku życia. Pochodził z Poznania. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, po wojnie kontynuował studia na Politechnice Krakowskiej i Gdańskiej. Studiował też historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podejmował prace konserwatorskie i badawcze związane z zabytkami Lwowa, Śląska i Gdańska. Pierwszy raz był tu kilka lat przed wojną, drugi raz ujrzał już wypalone ruiny miasta.

[Wystawa autorska w Malborku]

Jego ojciec - prof. Jan Kilarski - przybył tu w 1945r. ze specjalną grupą operacyjną, która szukała w pomorskich wsiach zabytków ewakuowanych przez Niemców pod koniec wojny. Maciej czasami jeździł z ojcem, był m.in. w Przywidzu, gdzie niemieccy muzealnicy schowali skrzynie z miśnieńską i berlińską porcelaną oraz fajanse z Delft. Polacy zastali je porozbijane przez radzieckich wyzwolicieli. - Cieszyliśmy się, kiedy odnajdowaliśmy depozyty nienaruszone - opowiadał przed dwoma laty "Gazecie". - Tak jak skrzynie z kaflami z Dworu Artusa, które czekały w klasztornym refektarzu w Kartuzach.
Maciej Kilarski dbał o to, żeby robotnicy odgruzowujący Gdańsk wyszukiwali w ruinach pogruchotane zabytki. Angażował się w rekonstrukcje przedproży na Głównym Mieście. Jako utalentowany rysownik dokumentował także wygląd ówczesnego miasta.


Treść ze strony partalu Gazeta.pl: http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35616,1709398.html

Początek strony.