Start  ›  Dwory  ›  Dwór Czerwony  ›

Dwór Czerwony (Rothof).

Dwór istniał najprawdopodobniej już w 1637 roku. Jest to najstarszy dwór dawnej wsi Zaspa należącej do cystersów oliwskich do 1831 roku. Jego nazwa pochodzi od położonych przez Annę Reginę Deysingen, która dwór zakupiła w 1765 roku czerwonych dachówek. Kolejny właściciel Hellwig w 1782 roku sprzedał posiadłość Philippine Zollkerksönß. Następnie dwór należał do rodziny kupieckiej Schöler. W latach 1834-1838 do Adolfa Ludwiga Andersa. Kolejnymi właścicielami byli: Warschau, Kaumann, Krüger i Thümmel do 1850 roku. W 1885 roku w 8 domach należących do posiadłości zamieszkiwało 99 osób. Dwór czerwony tak jak i inne dwory wsi Zaspa włączono w granice Gdańska w dniu 1 kwietnia 1914 roku. Zostały one zniszczone w czasie wyzwalania Gdańska pod koniec marca 1945 roku.

Dwór znajdował się pomiędzy Zatoką Gdańską a Oliwą przy drodze prowadzącej do posiadłości Konradshammer i dalej do Sopotu, pomiędzy obecnymi ulicami Jagiellońska i Dąbrowszczaków (Przymorze Wielkie). W 1833 roku od Oliwy oddzielał go jeszcze około 20-to hektarowy bór sosnowy, który ostatecznie wycięto w 1865 roku.

W drugiej połowie lat 20 XX wieku powstała ulica nazwana Rothöfer Weg (Czerwony Dwór) prowadząca w kierunku dworu (od ul Güntershoefer Promenade - Mściwoja II do ul. Lützowstraße - Poznańska). W latach 60-70 tych XX wieku, gdy powstawało osiedle Przymorze Wielkie zabudowano i przedłużono ją do ul. Chłopskiej.

Obecnie obszar ten należy do jednostki morfogenetycznej Zaspa - okręgu historycznego Port.

Piotr Leżyński


Fragment mapy z około 1896 roku.
Zbiory prywatne.

www.trojmiasto.pl.


Fragment planu Oliwy i Jelitkowa.
Poznaj Gdańsk, Przewodnik-Informator, Gdańsk 1949.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fragment mapy z 1936 r. Paul Rosenberg, Waldkarte von Oliva u. Zoppot, Danziger Verlags-Gesellschaft m.b.H.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Początek strony.