Start  ›  Młyny  ›  Młyn XVI  ›

Młyn "szesnasty" znajdował się w tzw. górnej dolinie Schwabego (Oberschwabenthal). Pierwsza wzmianka o młynie pochodzi z 1601 roku. Młyn czynny był do 1790 roku, jako młyn prochowy. Być może w tym miejscu pracowała kuźnia stali Christiana Hildebranda właściciela Schwabenthal w 1827 roku, która mogła być czynna do około 1880 roku.

W miejscu młyna w latach 50 XX wieku wybudowano tartak poruszany prądem elektrycznym. W 1956 roku (F. Mamuszka, J. Stankiewicz M. Kilarski) zachował się jedynie osuszony staw i częściowo zniszczona tama.
Aktualnie (2007) brak jakichkolwiek śladów młyna. Jedynie betonowe pozostałości przy Potoku Oliwskim to pewnie resztki po powojennym tartaku.

Piotr Leżyński



Bogdan Gołuński, 26.XII.2015:

Co do stolarni Józefa Juńskiego. Opowiadał nam że na początku 1950 roku poprzez zaprószenie dawna stolarnia w zabytkowym młynie uległa spaleniu. Na jej miejscu Juński pobudował nową z maszynami stolarskimi napędzanymi elektrycznie. Staw uległ zniszczeniu po nocnej powodzi, która przerwała groblę przy przepuście. Ja swego czasu chodziłem po tym spuszczonym stawie i zbierałem żółte lilie wodne. Do 1945 roku była tam stolarnia i właściciel produkował tam na małą skalę narty.


 Na fot. min. Józef Juński przed domem przy ul. Bytowskiej 3. 1974.
Z albumu rodzinnego Bogdana Gołuńskiego.


 Fragment mapy kartograficznej z 1921 roku.
Zbiory Mirosława Piskorskiego.


 Fragment mapy z 1929 roku.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Plan młynów według Franciszka Mamuszki. 1985 rok.


Początek strony.