Start  ›  Młyny  ›  Młyn XXIII  ›

Tak zwany "Krzaczasty Młyn" lub "Leśny Młyn" znajduje się w dolinie potoku rynarzewskiego. Pod koniec XVI wieku młyn pracował jako kuźnica miedzi. W 1649 młyn, stojący obok dworek i spory teren ziemi były własnością gdańszczanina Stefana Berneta, a w 1661 roku własnością doktora Märesiusa.
Pod koniec XVII wieku zrujnowany młyn został odnowiony i przerobiony przez konwent cysterski na młyn zbożowy. Po 1750 roku młyn przeszedł na własność rodziny Löbel i przerobiony został na młyn prochowy, który czynny był do około 1810 roku. Później został znów przerobiony na młyn do mielenia zboża, który pracował do końca XIX wieku.
Na początku XX wieku założono tu dom kuracyjny - Luftkurort Strauchmühle a młyn przystosowano do produkcji prądu na potrzeby ośrodka.

W 1954 roku domek młynarza, młyn i dom kuracyjny zostały włączone do utworzonego tu ZOO, jednego z największych terytorialnie w Polsce.

Stan w 1956 roku (F.Mamuszka, J. Stankiewicz): Zachowany wielki staw, 2 przepusty i ryglowy budynek poniżej tamy (XIX wiek). Obok murowany dworek z 1 połowy XIX wieku (ul. Karwinska 3).

Piotr Leżyński




Fotografia wykonana w 2007 roku.
©  Fot. Ryszard Petrajtis.



 Młyn i dom młynarza. Widok z lat 30/40 XX wieku.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.


 Wybieg dla wielbłądów. Fot z 03.07.1966 roku.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.


 Fragment mapy z około 1935 roku.
Zbiory Mirosława Piskorskiego.


Plan młynów według Franciszka Mamuszki. 1985 rok.


Początek strony.