Start  ›  Ulice  ›  Poczty Gdańskiej  ›  Bahnstraße 2  ›

NID Oddział w Gdańsku: Karta biała. Kamienica czynszowa ul. Poczty Gdańskiej nr 2. Rok wykonania karty: 1982 (J. Radowska, A. Kunicka).

Książka adresowa z 1897 roku (Bahnhofstraße 2): Bachmann, Franz, Stat.-Assistent. Hubrig, Amalie, geb. Rink, Eisenbahnrest.

Książka adresowa z 1898 roku (Bahnhofstraße 2): Bachmann, Franz, Stat.-Assistent. Hubrig, Amalie, geb. Rink, Eisenbahnrest.

W 1901 roku letników przymowali: Brauer (Henrich), Reichel (Georg), Bahnhofstraße 2 (Olivaer Nachrichten, 1901).


W 1909 roku letników przyjmowali: Ziche (10 osób), Friske (3 sosoby), Roslowski (1 osobę) i Schadach (1 osobę).



Kamienica czynszowa. Dom nr 2 przy ul. Poczty Gdańskiej w Oliwie.   Fot. Artur Wołosewicz 1977. Przekazał Robert Krygier.


Zobacz: Pawliccy ul. Tadeusza Bora Komorowskiego 94.

Franciszek Mamuszka, "Kaszubi oliwscy", Gdańsk 1980:

str 67-68:
Powstanie Rady Ludowej datować można na drugą połowę grudnia 1918 r., 8 stycznia 1919 r. odbyło się bowiem jej kolejne posiedzenie w sali imprezowej hotelu Józefa Galickiego przy ówczesnej ul. Am Schlossgartein 9, to jest w budynku dzisiejszej restauracji "Oliwska", któiry to lokal, wykupiony wtedy z rąk niemieckich, był przez jakiś czas miejscem jej zebrań. Nie jest znany pełny skład rady, wiadomo tylko, iż przewodniczył jej Franciszek Lehmann - kupiec z ul. Polanki 26, zaś jego zastępcą był Józef Przybylski - agent handlowy, czołowy w tym okresie działacz i organizator towarzystw oliwskich.

str 71:
Równocześnie z rewizjami dokonywano aresztowań. Zabrano z mieszkania prezesa Rady Ludowej F. Lehmanna i jego zastępcę Józefa Przybylskiego oraz kilku innych Polaków.

str 72-73:
Do szczególnie ważnej akcji przygotowania, na zarządzenie Naczelnej Rady Ludowej, spisu polskiej ludności przystąpiono w Oliwie z początkiem sierpnia 1919 r. Wydrukowano w tym celu blankiety, a sposób wypełniania ich padano do wiadomości podczas wiecu zwołanego przez Towarzystwo Ludowe "Jedność". Odbył się on w refektarzu poklasztornym. Wybrano wówczas mężów zaufania, którzy mieli rozprowadzać blankiety w wyznaczonych częściach Oliwy i następnie zebrać je, aby przekazać Radzie Ludowej. Zostali nimi: Teodor Baumann, Raciniewski, Józef Przybylski, Żelazny, Józef Miotk, Franciszek Kreft i Aleksander Sojecki. Spis został najprawdopodobniej przeprowadzony, gdyż później powoływano się na jego wyniki, ale bliższe dane na ten temat nie są znane. [...] Dwie większe transakcje w Oliwie dotyczyły wspomnianego już hotelu Assmana, zakupionego przez Józefa Galickiego oraz najokazalszego hotelu Thierfeldta przy ówczesnej Zoppoterstrasse 11, dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej 534 (róg Opackiej). Obiekt ten zakupili: Franciszek Drzewiecki, figurujący jako właściciel hotelu i Aleksander, jego syn, restaurator. Kupno załatwiono za pośrednictwem wspomnianego już Józefa Przybylskiego, agenta handlowego.

str 74:
Pod koniec 1918 r. reaktywowano Towarzystwo Ludowe "Jedność", które rozwinęło natychmiast ożywioną działalność. [...] Reszta ówczesnego zarządu nie jest znana, lecz można przypuszczać, że wchodzili do niego Jakub Strongowski, Józef Przybylski. Ten ostatni i Irena Pawlicka przygotowali z udziałem innych imprezę kulturalno-oświatową z deklamacjami, występami chóru i baletu oraz przedstawieniem.

str 79:
W pierwszych miesiącach 1920 r. podjęto kolejne zabiegi o głosy dla polskich kandydatów do Konstytuanty Gdańskiej - w wyborach zapowiedzianych na 16 maja. Organizacje wzmogły swe wysiłki. W sukurs pospieszyło im nowe zrzeszenie o wymownej nazwie Towarzystwo Mężów Polskich, założone staraniem Józefa Przybylskiego, [...] W skład wybranego wówczas zarządu Towarzystwa Mężów Polskich weszli: Konrad Schwarz - przewodniczący, Leon Baranowski - zastępca, C. B. Marx - skarbnik, Aleksander Sojecki - zastępca skarbnika, Józef Przybylski - sekretarz,...

str 80:
ównocześnie z powstaniem Towarzystwa Mężów Polskich postanowiono założyć w Oliwie "gniazdo" popularnego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", a nawet wybrano już jego zarząd w składzie: Teodor Baumann - prezes, Franciszek Drzewiecki - zastępca, Józef Przybylski - sekretarz i C. B. Marx - naczelnik.

str 81:
Towarzystwo odbywało nadal zebrania i przystąpiło do organizowania własnej biblioteki. Zadanie to powierzono Józefowi Przybylskiemu, on zaś opublikował w prasie apel...

str 83:
...1920 r., 26 grudnia Towarzystwo Ludowe urządziło gwiazdkę dla dzieci. Na program złożyły się dziecięce deklamacje, śpiewy i przedstawienie. Młodzież odegrała dwie jednoaktówki: "Na grobie matuli" i "Szopka chłopska", ćwiczenia i próby odbywały się w mieszkaniach prywatnych, a prowadziła je najprawdopodobniej Irena Pawlicka i Józef Przybylski.

str 88:
30 kwietnia uroczystą imprezę z okazji rocznicy swego powstania zorganizowało Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Oliwie, założone 21 kwietnia 1921 r. Gospodarzami Wieczornicy i organizatorami spotkania w lokalu "Vereinhaus" byli założyciele stowarzyszenia: prezes Józef Przybylski i sekretarz Gracjan Drzewicki. Oni też wyreżyserowali dwie jednoaktowe sztuki: komedyjkę "Amator przygód" i obrazek sceniczny "Racławice". "Gazeta Gdańska" podała, że amatorzy wyłącznie z ludu roboczego wywiązali się z zadania bardzo dobrze. Po przedstawieniu młodzież deklamowała wiersze oraz rodzaj dialogu o treści patriotycznej, nagrodzonego przez publiczność burzą oklasków. Recytacje przeplatane były pieśniami narodowymi w wykonaniu młodzieży, która dała nadto pokaz ćwiczeń gimnastycznych przygotowany przez Przybylskiego i Drzewickiego.

str 90:
W 1923 r. ożywiła się ledwie wegetująca w poprzednim roku oliwska Rada Ludowa. Podźwignął ją z marazmu nowy zarząd z Sylwestrem Drzewickim i Józefem Przybylskim na czele.

str 98:
By nie dopuścić do upadku "Lutni" Leon Droszyński zwołał 23 września walne zebranie i przy pomocy przybyłego z Gdańska działacza na polu śpiewactwa, redaktora "Gazety Gdańskiej" Wilhelma Grimsmanna, doprowadził do zgody wśród członków organizacji. Na czele nowego zarządu stanął wypróbowany działacz Józef Przybylski,...

str 99:
Dzięki staraniom prezesa Przybylskiego i pracowitości Karakiewicza "Lutnia" nie załamała się jednak i kontynuowała próby odbywane dwa razy tygodniowo. Przeprowadzono je w nowej siedzibie czynnej już w tym czasie ochronki, która znajdowała się przy dzisiejszej ul. Cystersów, w miejscu obecnego parkingu nie opodal kościoła św. Jakuba.

str 105-106:
W Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół" złożyli rezygnacje założyciele filii Paweł Jakubowski, sekretarz i skarbnik. Do nowego zarządu, wybranego 29 kwietnia, weszli: niestrudzony Józef Przybylski jako prezes, [...] 9 września odbyło się zebranie organizacyjne "Lutni", przy udziale wymienionych gdańszczan reprezentujących VI Okręg Związku Śpiewackiego. Do zarządu weszli wówczas nowi działacze, większość dawnych była bowiem związana z istniejącym nadal Polskim Chórem Kościelnym. Oto skład zarządu: Alfons Pawłowski - prezes, Józef Przybylski - zastępca,...

str 110:
... 13 listopada 1927 r. wyborami do Volkstagu. Podobnie jak w 1923 r. i tym razem nie dopisali wyborcy. Na dwie listy polskie oddano tylko 319 głosów. Mimo prowadzenia, zwłaszcza przez grupę Z. Moczyńskiego, ks. Miszewskiego i A. Lendziona silnej agitacji wyborczej. W samej Oliwie współpracowały wówczas z Centralnym Komitetem Wyborczym 34 osoby, w tym tak energiczni działacze jak Józef Przybylski,...

str 135:
Pod koniec 1931 r., po raz któryś z rzędu utworzono, z inicjatywy działaczy gdańskiego "Sokoła", miejscowy komitet organizacyjny. Na zebraniu prowadzonym przez Alfonsa Pawłowskiego, urzędnika Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w obecności około 70 osób powołano z powrotem do życia oliwskie gniazdo do którego zapisało się 30 członków. Do zarządu weszli: Alfons Pawłowski jako prezes, Jakub Milewski - zastępca, Alfons Kreft - sekretarz, Leon Formela - skarbnik, Antoni Buczkowski - naczelnik, a nadto Bronisław Raepke, Alfons Tryba, Bernard Nadolski, Bernard Borkowski, Józef Przybylski,...


Zocacz: Przybylski, Liczenie ludności polskiej, 1919



Berta Böhm. Adolf Böhm. Oskar Böhm. Walter Böhm. Brubo Böhm. Mina Klose zd. Böhm. Wilhelm Böhm. Frieda Hapke zd. Böhm. Reich Böhm. Grete Böhm zd. Rauchhaupt. Eva Böhm zd. Leckies. Dore Böhm zd. Voigt. Selma Böhm zd. Weichbrodt. Mita Böhm zd. Neubert. 25.09.1922   Danziger Kreis-Zeitung 1922.   Przekazała Grażyna Niemyjska.


Berta Böhm. Adolf Böhm. 09.1922.   Danziger Kreis-Zeitung 1922.   Przekazała Grażyna Niemyjska.


Erich Böhm (Kronprinzenallee 10 - Wita Stwosza 15). Mila Böhm zd. Neubert.   Olivaer Zeintung nr 150 z 30. 06. 1923 r.


Ernst Dreist. Anny Dreist zd. Weich.   Danzig-Olivaer Zeintung nr 56 z 07. 03. 1931 r.


Ernst Dreist.   Danzig-Olivaer Zeintung nr 56 z 07. 03. 1931 r.


Ernst Dreist.   Danzig-Olivaer Zeintung nr 61 z 13. 03. 1931 r.


Wdowa Hulda Rohrdanz zd. Sommer.   Danzig-Olivaer Zeintung nr 197 z 23. 08. 1933 r.


Rohrdanz, Geschwister.   Danzig-Olivaer Zeintung nr 202 z 29. 08. 1933 r.






A. Warnack, Ww. Książka adresowa Gdańska z 1899 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


E. Dahmer. Książka adresowa Sopot-Oliwa z 1901 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


E. Dahmer. Książka adresowa Sopot-Oliwa z 1902 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Dahmer, Ww. Książka adresowa Sopot-Oliwa z 1903 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Rudolf Feige. Książka adresowa gminy Oliwa z 1909 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Rudolf Feige. Książka adresowa gminy Oliwa z 1910 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Neubert. Książka adresowa gminy Oliwa z 1913 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Neubert. Książka adresowa gminy Oliwa z 1914 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Neubert. Książka adresowa gminy Oliwa z 1915 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Neubert. Książka adresowa gminy Oliwa z 1916 roku.
Zbiory Mirosława Piskorskiego.

Książka adresowa z 1920-1921 roku (Bahnhofstraße 2):
Böhm, Adolf, rentier (Rentner).
Böhm, Erich, rysownik (Zeichner).
Gtresewski, Gelma, Geschäftsinh.
Neubert, Friedrich, hydraulik (Klempner).
Neubert, Robert, ślusarz artystyczny (Kunstschlosser).
Pawlicka, Irene, urzędniczka bankowa (Bankbeamtin).
Pawlicka, Josefine, wdowa (Witwe).
Przybylski, Josef, agent frachtowy (Güteragent).
Rohrdanz, Chariotte, księgowa (Buchhalterin).
Rohrdanz, Hulda, rentierka (Rentnerin).


Neubert. Książka adresowa gminy Oliwa z 1925 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.



Friedr. Neubert. Książka adresowa z 1926 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Friedr. Neubert. Książka adresowa z 1927 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Friedr. Neubert. Książka adresowa z 1928 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Friedr. Neubert. Książka adresowa z 1929 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Theophil Zimny. Książka adresowa z 1931 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Theophil Zimny. Książka adresowa z 1933 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Theophil Zimny. Książka adresowa z 1934 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.



Theophil Zimny. Książka adresowa z 1935 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Theophil Zimny. Książka adresowa z 1936-1937 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Theophil Zimny. Książka adresowa z 1937-1938 roku.
Zbiory Piotra Mazurka.


Theophil Zimny. Książka adresowa z 1939 roku.
Zbiory Krzysztofa Gryndera.


Theophil Zimny. Książka adresowa z 1940-1941 roku.
Zbiory TPG Strefa Historyczna WMG.

Główną ozdobą ulicy były, co najmniej w l. 70. i 80. XX w. skrzynki z butelkami i słoikami stojące na chodniku pomiędzy budynkami 1 i 2. Znajdował się tu skup surowców wtórnych. Od strony ul. Poczty Gdańskiej skupowano m.in. butelki po piwie i wódce oraz litrowe słoiki. Od strony ul. Majkowskiego makulaturę, którą skupowano również w budyneczku znajdującym się przy ul. Polanki (na małym rynku oliwskim). Złom można było oddać przy obecnej ul. Stary Rynek Oliwski. Skup znajdował się w podwórzu dzisiejszego pensjonatu ”Stara Karczma” (nr 7).

Wspomniał Piotr Leżyński


Theophil Zimny. Książka adresowa z 1942 roku.
Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.


Początek strony.