:
Karta biała. Kamienica czynszowa ul. Poczty Gdańskiej nr 3.
Rok wykonania karty: 1982 (J. Radowska, A. Kunicka).
:
Karta biała. Kamienica czynszowa ul. Poczty Gdańskiej nr 3a.
Rok wykonania karty: 1982-1983 (J. Radowska, A. Kunicka).
Kamienica czynszowa. Dom nr 3 przy ul. Poczty Gdańskiej w Oliwie. Fot. Artur Wołosewicz 1977. Przekazał Robert Krygier.
Kamienica czynszowa. Dom nr 3a przy ul. Poczty Gdańskiej w Oliwie. Fot. Artur Wołosewicz 1977. Przekazał Robert Krygier.
Ewa Oslislok, Oliwskie impresje z notatnika lokalnego przewodnika, część 3, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk sierpień 2021, str. 3:
Wśród przedwojennych lokatorów willi, w książce adresowej z 1939 roku, pojawia się nazwisko doktora Mariana Pelczara. Jest on znany przede wszystkim ze swojej powojennej działalności, jako organizator i wieloletni dyrektor Biblioteki PAN w Gdańsku. niej znany jest fakt, że był związany z Gdańskiem już w okresie przedwojennym jako nauczyciel historii w Polskich Szkołach Handlowych Macierzy Szkolnej.
Dr. Marian Pelczar. Gdańsk-Oliva. Bahnstrasse 3a, pierwsze piętro. Wysłano 29. 7. 1938 roku. Przekazał Mirosław Piskorski.
Rodzice Pani Joanny Antonatus z domu Czapiewska urodzonej 27. 11. 1970 roku mieszkali w domu przy Poczty Gdańskiej 3a w latach 1964-1971. W październiku 1971 roku przeprowadzili się na Przymorze na ul. Chłopską 14. Jak wspomina Pani Joanna "Przymorze przez długi czas należało administracyjnie do Oliwy i do lat 80-tych podawaliśmy taką dzielnicę zamieszkania."
Budynek nr 3a przy ul. Poczty Gdańskiej. Charakterystyczny balkon z "oliwskimi lwami". Fotografia z 25 lipca 1971 roku. Z albumu Pani Joanny Antonatus z domu Czapiewska.
Budynek nr 3a przy ul. Poczty Gdańskiej. Schody prowadzące do klatki schodowej. Fotografie z 25 lipca 1971 roku. Z albumu Pani Joanny Antonatus z domu Czapiewska.
Ignacy Szatkowski. Skorowidz inf. z marca 1946 roku. Zbiory Mirosława Piskorskiego.
Stolarstwo: Ignacy Szatkowski, Sklepy spożywcze: Nina Lenten.
Poznaj Gdańsk. Przewodnik-Informator z 1949 roku. Zbiory Piotra Leżyńskiego.
Dziennik Bałtycki z 27.01.1950 r.:
Jeszcze jeden sklep
Równocześnie z barem mlecznym {al. Grunwaldzka 503} nastąpiło otwarcie przy ul. Obrońców Poczty {Poczty Gdańskiej}, sąsiadującego z barem, czwartego z rzędu sklepu Centrali Spółdz. Mleczarsko-Jajczarskiej w Oliwie.
Kierowniczka sklepu ob. Kazimiera Kulińska, wymienia długi asortyment towarów, jakimi rozporządza.
– Liczymy na sprzedaż ponad 500 litrów mleka dziennie – nie mówiąc o takich artykułach, jak drób, kefir, gotowe kakao, sery różnego gatunku, jaja itp.
Zważywszy na to, od maja ub. Roku czwarty sklep tego typu, otwarty w Oliwie – śmiało można powiedzieć, że problem zaopatrzenia w mleko wszystkich dzielnic Oliwy został rozwiązany.
Chociaż.. Centrala Spółdz. Mleczarsko-Jajcarskiej nie poprzestając na tym, ja się bowiem o tym dowiadujemy, myśli o założeniu w najbliższej przyszłości piątego sklepu na terenie Oliwy, w dzielnicy położonej za torami.
Henryka Doerffer
z domu Kobylińska (ur. 09. 05. 1906 r., zm. 24. 03. 1978 r. w Gdańsku) - ordynator oddziału dziecięcego Szpitala Powszechnego. Była specjalistką chorób dziecięcych i gruźlicy płuc dzieci, była organizatorką lecznictwa w Gdańsku, adiunktem Akademii Medycznej. Odznaczona Złotym krzyżem Zasługi i odznakami ”Za Zasługi dla Gdańska” i ”Za Zasługi dla Warmii i Mazur”. W latach 60. XX w. działała w Związku Kynologicznym w Gdańsku. Pełniła dyżury lekarskie na wystawach psów. Wystawiała m.in. jako hodowca pekińczyków pieska ”WANG CZU”. Mieszkała (1949) przy ul. Polanki nr 59.
Ewa Przybyszewska, "", Warszawa 2001, str. 99-100:
Od 1 lipca 1952 roku dr Henryka Doerffer, lekarz z Gdańska - ordynator oddziału dziecięcego Szpitala Powszechnego, jako konsultant wojewódzki, razem z dr. Edwardem Mrozem - kierownikiem Wojewódzkiej Przychodni Matki i Dziecka w Olsztynie, organizowała "szkolenia mragowskie" celem podniesienia poziomu lecznictwa dziecięcego w regionie. W tym czasie w województwie olsztyńskim istniały tylko trzy powiatowe oddziały dziecięce: w Giżycku, Morągu i Mrągowie. W pozostałych powiatach planowano zorganizowanie takich oddziałów, ale brakowało pediatrów. Tym bardziej szkolenie było tam bardzo potrzebne. Raz w miesiącu zjeżdżaliśmy się w sobotę rano i od godziny 9—tej do wieczora, z przerwą na obiad, wysłuchiwaliśmy referatów jakiegoś wybranego przez dr Doerffer profesora lub jego asystentów na określony temat. Pani doktor umiała znaleźć odpowiedniego profesora celującego w danym temacie.
Wieczorem w dni ciepłe i pogodne zabieraliśmy kolację nad jezioro lub do lasu, a w dni zimne i słotne bawiliśmy się w świetlicy szpitalnej. Spaliśmy na strychu szpitala, ale przedtem było w zwyczaju spędzać czas w sypialni dr Doerffer na pogaduszkach. Wtedy to uzyskiwaliśmy rady w różnych trudnych sprawach lekarza terenowego, który na codzień zdany był tylko na własne siły. Pani doktor, jak matka, karciła, chwaliła i doradzała, a po każdym takim spotkaniu wracaliśmy znacznie pewniejsi, z przyjemnym uczuciem, że już coś z tej pediatrii umiemy. Czuliśmy się jak drużyna żołnierzy w czasie trudnej wojny, która otrzymała nowy zapas nabojów do karabinów. Szkolenie to trwało dziesięć lat, podczas których dr Doerffer podpisała 32 specjalizacje z pediatrii. Jej pomoc dla lekarzy zajmujących się wówczas leczeniem dzieci była nieoceniona. Dr Mróz, bardzo czynny i doskonały organizator, zapewniał jej warunki do uzyskiwania tak świetnych rezultatów.
Ogłoszenie. Gabinet dr Henryki Doerffer przy ul. Poczty Gdańskiej 3. Dziennik Bałtycki z 21. 01. 1958 roku.
Nekrolig. Dr Henryka Doerffer z domu Kobylińska. Dziennik Bałtycki z 28. 03. 1978 roku.
|
Książka adresowa z roku (Bahnhofstraße 3):
Bock, Carl, Stations-Assistent.
Winkel, Gottfried, Weichensteller.
Krüger, Errst, Weichensteller.
Książka adresowa z roku (Bahnhofstraße 3):
Benice, Otto, Rentier.
Krüger, Ernst, Weichensteller.
Pecka, Franz, Arb., Militäranwärt.
Winkel, Gottfried, Weichensteller.
A. Kirschner. Książka adresowa Gdańska z 1899 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
M. Schulz. Książka adresowa Sopot-Oliwa z 1901 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
W 1901 roku letników przymowali: Rüdiger (Mathilde), Schimanski (Ferdinand), Bahnhofstraße 3 (Olivaer Nachrichten, ).
M. Schulz. Książka adresowa Sopot-Oliwa z 1902 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
M. Schulz. Książka adresowa Sopot-Oliwa z 1903 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Maria Schultz. Książka adresowa gminy Oliwa z 1909 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
W (Bahnhofstraße 3a):
Behrendt (3 osoby) i Schroeter (3 osoby).
Maria Schultz. Fast. Książka adresowa gminy Oliwa z 1910 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Schultz. Fast. Książka adresowa gminy Oliwa z 1913 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
|