›
›
Diabelski Kamień ›
"Diabelski Kamień"
Na szczycie Czarciego Wzgórza, znajdującego się po prawej stronie łąki Doliny Radości, leży głaz narzutowy, zbudowany z grubokrystalicznego czerwonego granitu, zwany Diabelskim Kamieniem. Rozpęknięty jest na trzy części, z których największa ma 12,5 m obwodu, 2,7 m wysokości, 4,3 m długości i 3,9 m szerokości. Podczas ostatniego zlodowacenia został przywleczony przez lądolód ze Skandynawii. Ten pomnik przyrody nieożywionej, zarejestrowany pod numerem 133, jest największym głazem na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Krzysztof Kamiński
Zobacz również
|
Fotografia z 1991 roku. © Fot. Krzysztof Kamiński.
|
Czarcie Wzgórze. Fotografia z 26-tego maja 2005 roku. Fot. Piotr Leżyński.
Sylwia Bagieńska lat 10 (Oliwa 12.2004):
W głębi Doliny Radości szedł chłop ze wsi Klukowo. Przechodząc koło kamienia spotkał nieznajomego pana. Rozmawiając z nieznajomym wyjawił mu swoje problemy i troski. Nieznajomy powiedział mu, że może uzyskać majątek pod warunkiem, że za 10 lat odda mu swoją duszę. Po chwili myślenia chłop zgodził się i podpisał cyrograf własną krwią. Po 10 latach chłop idąc na spotkanie wiedział już, że to był diabeł. Diabeł już czekał. Chytry chłop powiedział mu, żeby zagrali w karty. Jeśli wygra diabeł, zabierze duszę chłopa i jego żony, ale jeśli wygra chłop to on zabierze cyrograf podpisany własną krwią. Diabeł przystał na propozycję choć wcale nie znał gry. Gdy gra dobiegła końca diabeł przegrał i uderzył ręką w kamień, a on rozpadł się na dwie połowy. Stąd nazwa Diabelski Kamień. Kamień leży w głębi Doliny Radości, na zboczu Czarciej Góry.
Ciekawostki:
Bliźniaczy ”Diabelski Kamień” leży w powiecie tczewskim ”… w korycie rzeki Wierzyca 1 km przed miastem Pelplin leży głaz narzutowy o obwodzie 8 m nad lustrem wody.
Według podania diabeł niósł go, by zburzyć nim katedrę w Pelplinie.
Zanim jednak doszedł do celu, odezwały się dzwony na mszę poranną.
Ze złości cisnął ten kamień do rzeki”.
Sikora Alfons, Osobliwości przyrody województwa gdańskiego, Gdańsk 1966
|
|