1951 - 1993
W 1951 roku dawne trzy zakłady: "Anglas", "Balic" i "Kosma" zostały upaństwowione i przyjęły nazwą Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Bałtyk". Produkowały one nadal znane również poza Polską słodycze a zwłaszcza czekolady.
- Zakład nr 3 ("Kosma" - obecnie [2011 r.] Galeria Bałtycka) produkował głównie lizaki, landrynki, karmelki i irysy.
- Zakład nr 2 ("Baltic" - obecnie [2011 r.] sklep Lidl) specjalizował się w produkcji chałwy, sezamki, batony, galaretki, ptasie mleczko i cukierki "miękkie".
- Zakład nr 1 ("Anglas" - obecnie wyburzony [2023 r.]) specjalizował się w produkcji cukierków czekoladowych i czekolad m.in. eksportowych: mleczna - milk chocolate, deserowa - desert chocolate, a po 1989 roku konkurował z innymi firmami produkując m.in. czekolady mleczne pod nazwą: "Lubię Cię", "Kocham Cię" i "Przepraszam Cię", oraz "Piankę morską".
Większość produkowanych słodyczy ZPC "Bałtyk" kupić można było w sklepach firmowych. W Oliwie w sklepiku znajdującym się przy ul. Bora Komorowskiego (wcześniej Czerwonego Sztandaru).
W 1977 roku przyłączono do ZPC "Bałtyk" zakład z Gdyni, który produkował m.in. galaretki, żelki i cukierki jak np. "auto-cafe".
W dniu 21 sierpnia 1983 roku (niedziela) w zakładzie nr 1 (Oliwa) wybuchł pożar.
Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych po uwolnieniu się rynku przestarzałe technologicznie zakłady "Bałtyk" zaczęły nie wytrzymywać konkurencyjności. Dlatego w 1991 roku oliwska filia przekształcona została w spółkę pracowniczą (aukcyjną) a wrzeszczańskie zakłady przeznaczono do likwidacji.
|
Krążek ozdobny. Zbiory Piotra Leżyńskiego.
Dokumenty z 1953 roku. Zbiory Piotra Leżyńskiego.
|