Gazeta Lwowska z dnia 2 października 1930:
Afera parowozowa w Gdańsku.
Senat Wolnego m. Gdańska narzeka ma ciężkie położenie gospodarcze i obwinia o to Polskę, twierdząc, że ta nie dba w dostatecznej mierze o interesy ekonomiczne Wolnego Miasta. Gdyby jednak Gdańsk mniej bawił się polityką, a szczerzej stanął na stanowisku współpracy ekonomicznej z Polską, wyszłoby mu to niezawodnie na dobre. Dobitnie, świadczy o tym ostatnia afera parowozowa, której szczegóły są następujące:
Gdańska Fabryka Parowozów "Walter Hoene" w Oliwie, w myśl umowy polsko-gdańskiej, korzysta z prawa przywozu z Niemiec pewnej ilości (45 ton kwartalnie) części lokomotyw, które posiadają patent niemiecki i są wyrabiane wyłącznie w Niemczech, a których przywóz do Polski jest zabroniony. Umowa przewiduje wyraźnie prawo importu tylko niektórych części, nie zaś całych parowozów. Tymczasem, jak się okazało, firma Walter Hoene sprowadzała od towarzystwa "Borsig" w Berlinie nie tylko części opatentowane, lecz wogóle wszystkie części składowe parowozów, tak, iż rola fabryki gdańskiej, ograniczyła się tylko do montowania lokomotyw niemieckich, sprzedawanych następnie do Polski. W dodatku parowozy te montowali mechanicy sprowadzeni z Niemiec, choć Gdańsk stale narzeka, na wzrastające bezrobocie.
Nie zważając na umowę polsko-gdańską, przyznającą Gdańskowi do użytku wewnętrznego pewne kontyngenty wyrobów niemieckich, których wwóz do Polski jest zakazany, Gdańsk sprzedawał niemieckie lokomotywy do Polski. Wobec tego jaskrawego naruszenia umowy polsko-gdańskiej przez firmę oliwską, polskie władze celne zajęły sprzedane do Polski parowozy, montowane przez zakłady Walter Hoene. Na uwagę zasługuje przytem szczegół, iż jedna z kopalń górnośląskich, która taki parowóz nabyła, przeprowadzała całą korespondencję rachunkową wprost z berlińską firmą Borsig.
Przeciwko firmie Walter Hoene wdrożone zostało dochodzenie za pośrednictwem gdańskiego urzędu dla handlu zagranicznego przy Senacie M. Gdańska.
Oto wymowny dowód "lojalności" Gdańska w stosunku do Polski.
Gazeta Urzędowa Województwa Śląskiego, nr 15, 1930:
Do rejestru handlowego B.1061 wpisano w dniu 19. marca 1930 r. firmę Polskie Towarzystwo Sprzedaży Wyrobów Firmy Walter Hoene, sp. z o. o. Katowice. Przedmiotem spółki jest prowizyjna sprzedaż wyrobów i przedmiotów handlowych firmy Walter Hoene Danzig G. m. b. H. w Gdańsku. Kapitał zakładowy wynosi 20,000 złotych.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością opiera się na umowie z dnia 24. stycznia 1930 r.
Do zastępowania Spółki uprawnieni są jeden łub kilku kierowników. Jeżeli ustanowiono kilku kierowników, to ci ostatni wspólnie lub jeden kierownik wspólnie z Prokurentem uprawnieni są do zastępowania spółki i podpisywania firmy.
Kierownikami spółki są: Ernest Goldstein, dyrektor w Gdańsku [przyp: Langgarten 27a - Długie Ogrody]. Fryderyk Liesegang, dyrektor w Zoppot [przyp: Südstraße 74a - Grunwaldzka]. Arno Wischneckowi w Katowicach udzielono prokury. Sąd Powiatowy w Katowicach.
Gazeta Handlowa, Warszawa sobota 13 października 1934:
ZAKŁADY PRZEMYSŁU KOLEJEK POLNYCH W GDAŃSKU
Dominujące stanowisko w przemyśle maszynowym w Gdańsku zajmuje firma Walter Hoene, sp. z o. o., fabryka kolejek polnych w Gdańsku. Firma ta fabrykuje we własnych zakładach w Oliwie (W. M. Gdańsk), wyposażonych w urządzenia, odpowiadające wszechstronnym wymogom nowoczesnej techniki, wszelkiego rodzaju kolejki polne, lokomotywy parowe i motorowe, tory kolejowe, tabor kolejowy oraz części zapasowe dla toru i taboru kolejowego. Do swej produkcji używa fabryka W. Hoene wyłącznie polskich surowców, czem przyczynia się niewątpliwie do zacieśnienia stosunków handlowych między Polską a Gdańskiem.
Firma Walter Hoehne, mając swą główną siedzibę w Gdańsku, zarejestrowaną jest też w Polsce przez swój Oddział w Katowicach i posiada na terenie Rzeczy pospolitej liczne filje i zastępstwa we wszystkich większych miastach [przyp: L. Hoffman, Warszawa, Jeziorańska 15]. Zasięg klientów firmy jest b. wielki i zalicza ona między innymi do swych stałych odbiorców władze polskie, zakłady przemysłowe, przedsiębiorstwa budowlane i rolne, wykonując nadane jej zlecenia ku ich największemu zadowoleniu.
Fabryka kolejek polnych i wąskotorowych. Hoene. Pismo z 01.03.1937 r. Zbiory Krzysztofa Gryndera.
Po II wojnie świtowej: Fabryka Kolejek Wąskotorowych - Zakłady Przemysłowe byłej firmy Hoene pod Zarządem Państwowym.
Kowalski. Hoene. Książka telefoniczna okręgu gdańskiego z 1946 roku. Zbiory Krzysztofa Gryndera.
Skorowidz Informacyjny Gdańsk Wrzeszcz Oliwa, Gdańsk 1946 rok. Zbiory Mirosława Piskorskiego.
Zakłady Przemysłowe byłej firmy Hoene, Fabryka Kolejek Polnych i Wąskotorowych. Skorowidz inf. z marca 1946 roku. Zbiory Mirosława Piskorskiego.
B. Kowalski. Skorowidz inf. z marca 1946 roku. Zbiory Mirosława Piskorskiego.
Wykaz drugi przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa ogłoszony w Gdańskim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 9, poz. 95 z dnia 10 listopada 1946 r., na podstawie zarządzenia Przewodni-czącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Gdańsku z dnia 23 października 1946 r.
:
Friedrich Liesegang vormale Walter Hoene. G. m. b. H. - Gdańsk-Oliwa, ul. Grunwaldzka 479. - Wytwórnia taboru kolejowego i sprzętu portowo-budowlanego.
Katalog Międzynarodowych Targów Gdańskich. 2-10. 8. 1947 r. Ze strony: www.bibliotekacyfrowa.eu.
|
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka adresowa z 1929 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka adresowa z 1931 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka adresowa z 1933 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka adresowa z 1934 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka adresowa z 1935 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka adresowa z 1936-1937 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka adresowa z 1937-1938 roku. Zbiory Piotra Mazurka.
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka adresowa z 1939 roku. Zbiory Krzysztofa Gryndera.
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka adresowa z 1940-1941 roku. Zbiory TPG Strefa Historyczna WMG.
Walter Hoene Danzif G.m.b.H. Port Gdański 1929. Ze strony: http://maps.mapywig.org/m/m_documents/PL.
Reklama. Gazeta Handlowa z 12.10.1934 roku. Internet: www.ebuw.uw.edu.pl.
Reklama: Walter Hoene G.m.b.H. Flota Polska Nr 27. 1935 r. Internet: Jagielońska Biblioteka Cyfrowa.
Reklma firmy Walter Hoene z lat 30/40 XX wieku. Archiwum www.DawnaOliwa.pl.
Hoene Danzig G.m.b.H. Książka telefoniczna z 1937 roku. Zbiory TPG Strefa Historyczna WMG.
Adolf-Hitler-Straße 479. Reklama z 1940-1941 roku. Zbiory TPG Strefa Historyczna WMG.
Friedrich Liesegang. Książka adresowa z 1942 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Reklama. Książka adresowa z 1942 roku. Zbiory Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Wojnarski. Matula. Kilarski. Dziennik Bałtycki z 02. 08. 1945. Ze strony FB Gedanarium.
Papier firmowy Fabryki Kolejek Wąskotorowych. 1945-1949 rok. Internet: www.allegro.pl.
Dziennik Bałtycki z 6 września 1962 roku. Internet: Pomorska Biblioteka Cyfrowa.
Dziennik Bałtycki z 15 czerwca 1965 roku. Zbiory Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej.
Dziennik Bałtycki z 9 grudnia 1965 roku. Internet: Pomorska Biblioteka Cyfrowa.
|