Start  ›  Widoki z Oliwy  ›  Dolina Krzaczastego Młyna - Strauchmühle  ›


 Zbiory: Jerzy Abramowicz, Krzysztof Grynder, Ogród Zoologiczny w Oliwie, Piotr Leżyński, Mirosław Piskorski
 Internet: www.gdansk-oliwa.mojeosiedle.pl
 Fotografie: Piotr Leżyński, Ryszard Petrajtis

W kurorcie Strauchmühle (leśnego, krzaczastego młyna), w którym jak go reklamowano, leczono osoby cierpiące na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm. Kurort powstał na terenie należącym do gminy oliwskiej pod koniec ostatniej dekady XIX wieku (pierwsza datowana znana obecnie pocztówka pochodzi z 1900 roku). Możliwe, że pierwszym jego właścicielem był Paul Kreyssig wymieniany w latach 1909-1916 w gazetach, drukowanych reklamach, książkach i w wydawanych przez siebie pocztówkach prezentujących kurort. Na początku XX wieku doprowadzono tu również linię telefoniczną. Kurort otrzymał nr 1. W latach 1924-1937 jako właściciel uzdrowiska figuruje Albert Leitzke. On również wydawał pocztówki reklamujące sanatorium, które czynne było jeszcze na przełomie 1944/1945 roku.
Po II wojnie światowej większość oliwskich hoteli i pensjonatów przystosowano do celów mieszkalnych. Niezniszczony w czasie działań wojennych budynek sanatorium stał się na kilka lat pensjonatem dla studentów Państwowego Pedagogium, które zorganizował prof. dr Jan Schwarz przy ul. Polanki 130. Następnie znajdował się w mim Ośrodek Kształcenia Kadr Spółdzielczych działający, co najmniej do 1957 roku. W sezonie letnim 1957 roku ośrodek urządził w budynku kolonię.
Pod koniec lat 40 XX wieku powstała inicjatywa utworzenia w Oliwie ogrodu zoologicznego, którą popierało wielu mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni. Niestety ówczesne władze nie doceniły tej inicjatywy. Dopiero pod koniec 1953 roku pod naciskiem entuzjastów wyrażono zgodę na założenie oliwskiego ZOO. Wyznaczono lokalizację w przepięknie położonej dolinie, przez którą przepływa Potok Rynarzewski wśród prawie 100 metrowych wzgórz w Dolinie Leśnego, Krzaczastego Młyna. Wówczas hotel Strauchmühle, ryglowy budynek młyna (obecnie magazynek nr 63), domek młynarza z 1 połowy XIX wieku oraz parę mniejszych zabudowań zaadoptowano na potrzeby powstającego ZOO, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 1 maja 1954 roku.


Początek strony.