Start  ›  Fotograficy  ›  Fot. Ryszard Petrajtis  ›

Ryszard Petrajtis urodził się 18 stycznia 1940 roku w Zakopanem. Technik fotografik po Technikum Sztuk Plastycznych w Gdyni (1958) i magister zabytkoznawstwa i konserwatorstwa po ukończeniu Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1962 - 1967).
Pracował w Muzeum Zamkowym w Malborku (1967 - 1969), następnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku w latach 1969 - 1989 oraz w Pałacu Opatów w Oliwie (1989 - 2007), które jest Oddziałem Muzeum Narodowego. Był pasjonatem fotografii, co wykorzystywał m. in. w swojej pracy zawodowej. Fotografował dla potrzeb muzealnych dzieła sztuki, dokumentował wernisaże. Prace fotograficzne Ryszarda Petrajtisa były publikowane w ponad 150 książkach, katalogach i innych ważnych wydawnictwach. Jego dorobek w zakresie fotografii dzieł sztuki jest nie do przecenienia. W latach 2004 - 2007 samodzielnie tworzył i administrował oficjalną stroną internetową Muzeum Narodowego w Gdańsku. W wolnych chwilach po zasadniczej pracy zawodowej, był przez 22 lata instruktorem w Sekcji Fotograficznej Morskiego Domu Kultury w Nowym Porcie (1970 - 1992). W tym czasie zdobył kilka nagród na ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Pracę zawodową zakończył w roku 2007 na stanowisku starszego kustosza i przeszedł na emeryturę. Ryszard Petrajtis został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1988) i odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1979).
W Oliwie mieszkał od 1978 roku. Tworzył autorską stronę internetową www.ryszardpetrajtis.pl (2007 - 2012), ze zdjęciami z okazjonalnych spacerów i imprez kulturalnych w Trójmieście, która była - niestety - coraz rzadziej aktualizowana z przyczyn zdrowotnych. Odszedł od nas wieczorem 13. stycznia 2013 roku.


Krzysztof Kamiński

 Dni Parku Oliwskiego 
 Dolina Radości 
 "Gaj Luizy" 
 Koncert Polskiego Chóru Kameralnego w Parku Oliwskim
 Kościół św. Jakuba 
 Młyn Oliwski 
 Młyny Czachowskich 
 Mozartiana w Parku Oliwskim
 Ogród Zoologiczny 
 Park Oliwski - wiosna 
 Park Oliwski - lato 
 Park Oliwski - jesień 
 Park Oliwski - zima 
 Pomnik Bitwy Pod Oliwą 
 Spotkanie forumowiczów w Kuźni Wodnej 
 Ul. Cystersów 
 Ul. Czyżewskiego 
 Aleja Grunwaldzka 
 Ul. Karpacka 
 Ul. Kościerska 
 Ul. Kwietna 
 Ul. Leśna 
 Ul. Opacka 
 Ul. Słoneczna 
 Ul. Spacerowa 
 Ul. Stary Rynek Oliwski 
 Ul. Tatrzańska 
 Wernisaż wystawy Wojciecha Radtke w „Kuźni Wodnej” 
 Widoki z Pachołka 
 Widoki z wieży kościoła przy ul. Leśnej 
 Wieża widokowa na Pachołku 


Początek strony.