Start  ›  Ulice  ›  Karwieńska  ›  ZOO ›

Gdy zapał i dobra wola tworzą cuda (1960)
Pocztówki wydawnictwa RUCH (1960-1986)
Informator ZOO (1969)

Zobacz na DawnaOliwa.pl:
Jeszcze przed powstaniem Zoo w Oliwie (1947-1949)
Jeszcze przed powstaniem Zoo w Oliwie (1950)
Początki oliwskiego Zoo (1954-1955)
Kolonie letnie w Zoo (1956)
Wędrujemy po oliwskim Zoo (1957)
W oliwskim Zoo pachnie wiosną (1959)
Już 5 lat istnieje Ogród Zoologiczny w Oliwie (1959)
Spacery do ZOO (1960)
Gdy zapał i dobra wola tworzą cuda (1960)
Już 10 lat mija od powtania tej placówki (1964)
12 tys. zwiedzających oliwskie Zoo (1964)
Oliwskie Zoo. W X lecie jego powstania (1964)
Zima w oliwskim Zoo (1975)
Wiosna w oliwskim Zoo (1993)
Strauchmühle -› ZOO
Oliwskie ogrody zoologiczne

Zobacz:
Historia Oliwskiego Zoo, YouTube 2021
Historia Zoo, Zoo.gda.pl
Michał Targowski odchodzi na emeryturę, ZawszePomorze.pl:
Po ponad 30 latach sprawowania funkcji dyrektora Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego na emeryturę odchodzi Michał Targowski. Jego następcę wyłonić ma konkurs, którego zorganizowanie zapowiedziane zostało wieczorem w piątek 3 marca 2023 roku.
Wybrano nowego dyrektora oliwskiego ZOO, StaraOliwa.pl:
Zakończono konkurs na stanowisko dyrektora Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Z czterech kandydatów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu, komisja jednogłośnie zarekomendowała na to stanowisko dotychczasową zastępczynię Michała TargowskiegoEmilię Salach.





Gdańsk-Oliwa Informator Turystyczny, Gdańsk 1981 rok.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.




Franciszek Mamuszka, "Oliwa. Okruchy z dziejów zabytki", Gdańsk 1985, str. 187-189:

W malowniczej śródleśnej dolince, której dno zraszają wody Potoku Rynarzewskiego oraz kilku różnej wielkości stawków, rozbudował się oliwski Ogród Zoologiczny, założony w 1954 r. Urzekający krajobraz tego zakątka Oliwy, korzystny zdrowotnie mikroklimat, dobrze przygotowany turystycznie i wypoczynkowo teren oraz dogodne połączenie autobusowe z Oliwą i Sopotem sprawiają, że w każdej porze roku, a szczególnie od maja do listopada, pojawiają się tutaj tłumy ludzi spragnionych wypoczynku, atrakcyjnego kontaktu z przyrodą i zaznania jej kojącego wpływu.

Oliwski Ogród Zoologiczny zajmuje około 100 ha bardzo urozmaiconego pod względem topograficznym terenu. Występują tu środowiska wód płynących i stojących, niewielkie połacie bagienne, nasłonecznione pagórki i cieniste lasy z polankami oraz obszerne płaty łąk. Ten zespół elementów naturalnych otoczony jest kręgiem zalesionych wzgórz morenowych, dochodzących do 100 m n.p.m. Łagodny mikroklimat doliny rozpoznano już około 100 lat temu i doceniając nadto piękno krajobrazu wzniesiono przed około 80 laty na podwyższeniu terenu okazały pensjonat ozdrowieńczy, czynny do 1945 r. Główny budynek tego założenia, a także dawny młyn wodny i dworek młynarza z 1 poł. XIX w. oraz kilka innych obiektów zaadaptowano na potrzeby ZOO.


      Krajobraz Ogrodu Zoologicznego w Oliwie (fot. F. Mamuszka)

Opisane tak różnorodne środowisko okazało się bardzo korzystne dla licznych gatunków zwierząt gdyż czują się w nim dobrze, żyją długo i rozmnażają się w warunkach niewoli. W oliwskim ZOO żyje około 600 okazów zwierząt reprezentujących ponad 130 gatunków.

Od początków swego istnienia Ogród Zoologiczny w Oliwie cieszył się wielką życzliwością społeczeństwa Wybrzeża, w tym marynarzy i rybaków, którzy przywożą zwierzęta żyjące w krajach pozaeuropejskich. Sympatia młodzieży żywiona do ZOO wyraża się udziałem w pracach nad porządkowaniem jego terenów, zbieraniem karmy dla zwierząt uczestniczeniem w konkursach malarskich poświęconych wychowankom ogrodu itp.

Liczne zakłady pracy pomagały wydatnie w rozbudowie urządzeń takich, jak: klatki, domki i wybiegi dla zwierząt ogrodzenia, wznoszeniu pagórków skalnych dla owiec grzywiastych i lam, urządzaniu wysepek dla ptaków itp. W latach 70 zostały wybudowane dogodne drogi dojazdowe do bram ZOO, wielki parking, pętla autobusowa i inne. Wartość czynów społecznych wykonanych w okresie od 1954 do 1974 r. wyniosła ponad 100 mln złotych.


Dawny pensjonat, obecnie siedziba dyrekcji ZOO w Oliwie (fot. F. Mamuszka)

Oliwski Ogród Zoologiczny jest nie tylko miejscem rekreacji i wypoczynku, ale także placówką naukową i dydaktyczną, z której korzystają szkoły Trójmiasta i województwa. Rocznie przewija się przez nią ponad 500 tys. osób. Mogą one obejrzeć takie zwierzęta, jak: słonie, nosorożca, lwy, tygrysy, lamparty, niedźwiadki himalajskie, żubra, bizony, dziki, wilki, pumy, oceloty, kilka gatunków małp, m.in. kapucynki i zabawne, maleńkie uistiti. W jednym ze stawów uwijają się foki, na brzegu drugiego stoją poważnie wyfraczone pingwiny. Miłośnicy ptaków znajdą ich mnóstwo, od potężnego kondora do maleńkich papużek, zobaczą całą gamę kolorów upierzenia, od którego trudno oderwać oczy. Węże, żółwie, aligatory, groźny krokodyl w specjalnym pawilonie, a dostojne flamingi, czarne gęsi, ruchliwe kurki wodne czy kaczki w stawach i na wysepkach godne są również obejrzenia. Doskonała sieć wygodnych dróżek umożliwia dostęp do wszystkich wybiegów, klatek, łąk, na których pasą się sarny i jelenie, pagórków skalnych i stawów. Kioski z pamiątkami, bufety, stoiska z lodami i wodą sodową w porze letniej służą zwiedzającym.


Adam Kromer, "Oliwa", Gdańsk 2007, str. 219-221 (za zgodą autora):

Dom kuracyjny i nieduży budynek młyna przetrwały wojnę. Przez jakiś czas pensjonat wykorzystywano jako internat oliwskiego Pedagogium, a w latach pięćdziesiątych korzystano z niego przy tworzeniu ogrodu zoologicznego.

Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża jest jednym z największych ogrodów w Polsce, atrakcyjnym miejscem rekreacji i edukacji, odwiedzanym corocznie przez setki tysięcy turystów i mieszkańców Trójmiasta, a z każdym rokiem zwiedzających systematycznie przybywa.

Pomysł utworzenia ogrodu zoologicznego pojawił się jeszcze pod koniec lat czterdziestych i spotkał się z entuzjazmem mieszkańców Trójmiasta. Pod koniec 1953 roku władze wyraziły zgodę na założenie ogrodu zoologicznego i przeznaczyły na ten cel teren o powierzchni około stu hektarów w Dolinie Leśnego Młyna. Obok dawnego pensjonatu powstały pierwsze pomieszczenia dla zwierząt - początkowo były to głównie małe zwierzaki ofiarowane przez gdańszczan. Uroczyste otwarcie zoo nastąpiło 1 maja 1954 roku.

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych powstała trasa zwiedzania, drogi dojazdowe i gospodarcze. Naturalne rozlewiska leśnego potoku przystosowano do potrzeb zwierząt, zamieniając je na wybiegi z małymi stawami albo baseny dla zwierząt wodnych. Dużą część pracy wykonali nieodpłatnie entuzjaści ogrodu zoologicznego. Oczywiście najpoważniejszym zadaniem było kompletowanie kolekcji zwierząt i stworzenie im jak najlepszych warunków do życia i rozmnażania.

Od roku 1993 Miejski Ogród Zoologiczny jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Zgodnie z najnowszymi wymaganiami stowarzyszenia, prowadzone są prace modernizacyjne. Powiększane są wybiegi i gdzie tylko jest to możliwe, rezygnuje się z wysokich ogrodzeń. Kolekcja zwierząt systematycznie powiększa się o wiele cennych gatunków, w tym także pozostających pod ścisłą ochroną.

Bliskość miasta, a jednocześnie usytuowanie ogrodu w zaciszu leśnych dolin zawsze przyciągało zwiedzających nie tylko w sezonie letnim. O każdej porze roku przybywają goście chcący spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Na popularność ogrodu z pewnością wpłynęło otwarte specjalnie dla najmłodszych "małe zoo". Dzieci mogą nie tylko wejść na teren wybiegu z małymi zwierzętami, ale i dokarmiać przygotowaną specjalnie do tego celu karmą. Sporą popularnością wśród najmłodszych cieszy się także zwiedzanie ogrodu zoologicznego w wagonikach kolejki, poruszającej się po alejkach pośród wybiegów ze zwierzętami.


Akademik oliwskiego Pedagogium. Rok szkolny 1945/46.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Pieczątka okolicznościowa Gdańsk 5 (Oliwa). 17. 06. 1960.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fotografia z 3.7.1966 roku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fotografia z 3.7.1966 roku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Budynek dyrekcji ogrodu zoologicznego w Oliwie. Ul. Karwie-
ńska 3.
  Fot. Artur Wołosewicz 1977. Przekazał Robert Krygier.



Budynek dyrekcji ogrodu zoologicznego w Oliwie. Ul. Karwie-
ńska 3.
  Fot. Artur Wołosewicz 1977. Przekazał Robert Krygier.



Fotografia z lat 70 XX wieku.    Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fotografia z lat 70 XX wieku.    Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fotografia z lat 70 XX wieku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fotografia z lat 70 XX wieku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fotografia z lat 70 XX wieku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fotografia z lat 70 XX wieku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fotografia z lat 70 XX wieku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Fotografia z lat 70 XX wieku.   Zbiory Piotra Leżyńskiego.


Początek strony.